Biuletyn Informacji Publicznej
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu
Regulamin CZ. IV

Rozdział 10

Zasady udzielania urlopów wypoczynkowych i bezpłatnych 

73.   Płatnych urlopów wypoczynkowych i płatnych dodatkowych urlopów wypoczynkowych udziela się zgodnie z harmonogramem służby i rocznym planem urlopów.

74.   Plan urlopów sporządza Wydział Organizacyjno-Kwatermistrzowski w miesiącu styczniu na dany rok kalendarzowy, na podstawie wniosków poszczególnych pracowników.

75.   Pracownik zamierzający udać się na urlop powinien wpisać się do karty urlopowej, następnie uzyskać zgodę swojego bezpośredniego przełożonego.

76.   Oprócz urlopów, o których mowa w ust. 73, strażakowi może być udzielony urlop okolicznościowy, szkoleniowy, zdrowotny i bezpłatny. Zasady udzielania urlopów dla strażaków PSP reguluje ustawa
o Państwowej Straży Pożarnej i rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 stycznia 2006r. w sprawie warunków i trybu udzielania urlopów strażakom Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. Nr 9, poz. 52).

77.   Zasady udzielania urlopów dla pracowników cywilnych reguluje Dział siódmy  Kodeksu pracy. 

Rozdział 11

Zasady przyznawania nagród i wyróżnień 

78.   Nagrody i wyróżnienia mogą być przyznane pracownikom, którzy wzorowo wypełniają swoje obowiązki oraz przejawiają szczególną inicjatywę w pracy.

79.   Zasady wyróżniania dla strażaków szczegółowo reguluje:

1)     rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24  marca 2006r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania wyróżnień strażakom Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. Nr 59, poz. 419);

2)     rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 października 1997r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu nadawania odznaki "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej" oraz ustalenia jej wzoru i sposobu noszenia. (Dz.U. Nr 131, poz. 875 z późn. zm);

3)     ustawa z dnia 16 października 1992r. o orderach i odznaczeniach (Dz.U. Nr 90, poz. 450 z późn. zm.).

80.   Zasady przyznawania nagród i wyróżnień członkom korpusu służby cywilnej reguluje ustawa
o służbie cywilnej.

81.   Zasady przyznawania nagród i wyróżnień  dla pozostałych pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej reguluje:

1)      ustawa o pracownikach urzędów państwowych;

2)      rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 marca 2007r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek (Dz.U. z 2007r. Nr 45, poz. 290   z późn.zm.).

82.   Pracownikom zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi, o których mowa w rozporządzeniu wymienionym w ust.81 pkt 2, może być przyznawana premia. Zasady tworzenia funduszu premiowego i przyznawania premii określa odrębny regulamin. 

Rozdział 12

Zasady nakładania kar 

83.   W rozumieniu niniejszego Regulaminu – naruszeniem podstawowych obowiązków służbowych, pracowniczych jest w szczególności:

1)      naruszenie postanowień ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r. o Państwowej Straży Pożarnej;

2)      naruszenie postanowień ustawy z dnia 24 sierpnia 2006r. o służbie cywilnej;

3)      naruszenie postanowień ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. - Kodeks pracy;

4)      niewykonanie polecenia przełożonego;

5)      niedochowanie tajemnicy państwowej i służbowej;

6)      opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia;

7)      zakłócenie porządku i spokoju w miejscu pracy;

8)      naruszenie obowiązku trzeźwości.

84.   Za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych lub nieprzestrzeganie ustalonego porządku i dyscypliny pracy oraz za czyny sprzeczne ze złożonym ślubowaniem, strażak odpowiada dyscyplinarnie przed przełożonym dyscyplinarnym lub komisją dyscyplinarną.

85.   W stosunku do strażaków naruszających postanowienia ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r.  o Państwowej Straży Pożarnej zastosowanie mają przepisy niniejszej ustawy zawarte w Rozdziale 11 – Odpowiedzialność dyscyplinarna strażaków.

86.   W stosunku do pracowników cywilnych naruszających swoje obowiązki mają zastosowanie przepisy:

1)      ustawy z dnia 24 sierpnia 2006r. o służbie cywilnej;

2)      ustawy z dnia 16 września 1982r. o pracownikach urzędów państwowych.

Rozdział 13

Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz bezpieczeństwo przeciwpożarowe 

87.   Komendant powiatowy chroni zdrowie i  życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.

88.   Komendant powiatowy zapewnia pracownikowi odbycie, odpowiedniego do rodzaju wykonywanej pracy, szkolenia, w tym przekazanie mu informacji i instrukcji dotyczących zajmowanego stanowiska pracy lub wykonywanej pracy.

89.   Wszyscy pracownicy nowo przyjęci, przed przystąpieniem do pracy podlegają szkoleniu wstępnemu bhp i przeciwpożarowemu. Szkolenie wstępne składa się ze szkolenia wstępnego ogólnego (instruktaż ogólny) i szkolenia wstępnego na stanowisku pracy (instruktaż stanowiskowy). Instruktażu ogólnego  udziela pracownik prowadzący sprawy bhp, który informuje pracownika o ryzyku zawodowym,  wiążącym się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami. Bezpośredni przełożony udziela instruktażu stanowiskowego.

90.   Odbycie instruktażu ogólnego i instruktażu stanowiskowego pracownik potwierdza na piśmie, które przechowuje się w aktach osobowych pracownika.

91.   Pracownicy uczestniczą w szkoleniach okresowych z zakresu bhp organizowanych przez komendanta powiatowego.

92.   Zakres i częstotliwość szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy określa rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa   i higieny pracy (Dz.U. z 2004r. Nr 180, poz. 1860 ze zm.).

93.   W komendzie następujące rodzaje prac powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby:

1)      prace na obiektach radiokomunikacyjnych w terenie trudno dostępnym;

2)      prace konserwacyjne przy nadajnikach radiowych i telewizyjnych oraz prace wykonywane na polach antenowych;

3)      prace w kesonach i prace nurków;

4)      prace grup ratowniczych na poszczególnych stanowiskach oraz prace podczas działań gaśniczych   i ratowniczych.

94.   W komendzie  przewiduje się wykonywanie następujących prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej, o których mowa w art. 210 Kodeksu pracy:

1)  prace przy obsłudze podnośników hydraulicznych.

95.   Powstrzymanie się od wykonywania pracy:

1)    w razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego;

2)    jeżeli powstrzymanie się od wykonywania pracy nie usuwa zagrożenia, o którym mowa w pkt 1, pracownik ma prawo oddalić się z miejsca zagrożenia, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego;

3)    za czas powstrzymania się od wykonywania pracy lub oddalenia się z miejsca zagrożenia w przypadkach, o których mowa w pkt 1 i 2, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia;

4)    pracownik ma prawo, po uprzednim zawiadomieniu przełożonego, powstrzymać się od wykonywania pracy wymagającej szczególnej sprawności psychofizycznej w przypadku, gdy jego stan psychofizyczny nie zapewnia bezpiecznego wykonywania pracy i stwarza zagrożenie dla innych osób;

5)    przepisy pkt 1, 2 i 4 nie dotyczą pracownika, którego obowiązkiem pracowniczym jest ratowanie życia ludzkiego lub mienia.

96.   W komendzie obowiązuje następujący tryb postępowania w razie wypadku w pracy:

1)      o każdym wypadku w pracy pracownik, o ile stan jego zdrowia na to pozwala obowiązany jest bezzwłocznie powiadomić swego bezpośredniego przełożonego i pracownika prowadzącego sprawy bhp, a w sytuacji wypadku w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji w drodze między siedzibą komendy a miejscem wykonywania obowiązku służbowego - poinformować służbę dyżurną PSK;

2)      w razie wypadku w pracy bezpośredni przełożony organizuje pomoc poszkodowanemu, podejmuje środki zabezpieczające miejsce wypadku; w razie nieobecności bezpośredniego przełożonego czynności te przejmuje zastępujący go pracownik;

3)      bezpośredni przełożony poszkodowanego powiadamia o wypadku komendanta powiatowego.  

Rozdział 14

Profilaktyczna ochrona zdrowia 

97.   Pracownik do spraw bhp ocenia i dokumentuje ryzyko związane z wykonywaną pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko. Informuje pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.

98.   Pracownik do spraw bhp każdorazowo informuje pracodawcę o potrzebie stosowania środków zapobiegających chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywana pracą.

99.   W stosunku do prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet mają zastosowanie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 1996r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. Nr 114, poz. 545 z późn. zm.).

100.          Zatrudnienie młodocianych oraz wykaz prac wzbronionych młodocianym reguluje Dział IX Kodeksu pracy.

101.    W komendzie obowiązuje zakaz palenia tytoniu za wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych.

Rozdział 15

Postanowienia końcowe 

102.          Każdy nowo przyjęty pracownik przed przystąpieniem do pracy potwierdza pisemnie przyjęcie postanowień Regulaminu pracy i służby do wiadomości i przestrzegania, składając oświadczenie. Oświadczenie to włącza się do akt osobowych pracownika.

103.          Nadzór nad przestrzeganiem postanowień Regulaminu sprawują kierownicy komórek organizacyjnych komendy.

INFORMACJE O DOKUMENCIE
Ilość wyświetleń: 5988
Wprowadzony przez: Wojciech Kopacz
Data opublikowania: 2007-04-23 08:43:19
Obowiązuje od: 2007-01-01 01:00:00
LISTA POPRZEDNICH WERSJI
Lista poprzednich wersji:
   
Data zmiany Redaktor Opis zmiany
2008-03-10 21:02:39 Wojciech Kopacz
2007-04-23 09:31:36 Wojciech Kopacz
2007-04-23 09:30:48 Wojciech Kopacz
2007-04-23 09:29:00 Wojciech Kopacz
2007-04-23 09:08:07 Wojciech Kopacz